- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitostiZpětná neboli reverzní hypotéka

Babička s květinami

Zpětná hypotéka již delší dobu funguje v USA a hledá si cestu i k nám. Zjednodušeně: jedná se o prodej nemovitosti bance, která klientovi platí měsíční splátku. Je vhodná především pro seniory od minimálního věku 60 let bez dědiců, kteří chtějí v klidu dožít ve své nemovitosti a přilepšit si k důchodu. Přináší však rizika a v ČR ji velké banky nenabízejí.Reversní hypotéka je doslova to, co říká název - „hypotéka naopak“. Vy bance prodáte svoji nemovitost, ale ta Vám za ni nezaplatí ihned, avšak posílá vám smluvenou částku měsíčně na účet. Vy můžete v nemovitosti dožít. Po smrti pak nemovitost připadne bance, která s ní naloží podle svého.


obrázek s vykřičníkem pozorPozor: Nemovitost nepřipadne automaticky vašim dědicům. Ti budou muset nemovitost vyplatit ze svého, aby banka odejmula zástavní právo.


Vlastnosti reverzní hypotéky:

- pro klienty českého občanství ve věku minimálně 60 let
- nemovitost na území ČR bez exekucí či součástí majetkových sporů
- nemovitost v dobrém stavu
- klient musí v nemovitosti bydlet a udržovat ji

Modelová situace:

Klientka nemá žádné potomky a chce si přilepšit k důchodu. Na zpětnou hypotéku zastaví svůj dům. Banka ji buď jednorázově vyplatí až 70 % ceny nemovitosti nebo v měsíčních splátkách po dobu 10 let až 90 % ceny jejího domu. Klientka si tak přilepší o 10.000 Kč měsíčně.

Zpětná hypotéka se vyplatí tehdy, když ceny nemovitostí klesají a žadatel o zpětnou hypotéku má ještě dlouhý život před sebou. Případně když nepotřebuje velkou částku ihned, kterou by získal z prodeje a chce v nemovitosti zůstat.

Senioři držící se za ruku

Je nutné přihlédnout k rizikům, které zpětná hypotéka přináší. Především v případě úpadku banky či společnosti, která zpětnou hypotéku nabízí, o nemovitost i měsíční splátky přijdete. Zpětnou hypotéku má tedy smysl žádat pouze u velkých institucí.

Existují však i jiné varianty, jak prodat vaši nemovitost a přitom v ní dožít. Vyplňte prosím formulář nahoře a my vás o nich informujeme. Sdělte našemu specialistovi vaši situaci.

Zpětná hypotéka není v Českých podmínkách ani zdaleka prosazena a je otázkou, zda-li bude někdy rozšířená, výkup nemovitostí nebo jejich prodej na volném trhu však bude fungovat vždy, a tak v případě, že máte zájem o důstojné stáří a vlastníte nemovitost, tak existuje řešení.