- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitosti
Jak pronajmout družstevní byt

Nájemce vysvětluje pravidla novému nájemníkovi družstevního bytu

Před tím, než se začtete do možností, jak správně pronajmout Váš družstevní byt, si přečtěte článek: Jak dobře pronajmout byt v osobním vlastnictví. Většina věcí se vztahuje na obě možnosti a tak se o nich již nebudu zmiňovat. V čem se však pronájem družstevního bytu liší?U pronájmu družstevního bytu se jedná o tzv. „podnájem“. To s sebou nese jisté rozdíly oproti běžnému pronájmu bytu.

Podnájemník má méně práv
Je možné nájemníkovi zakázat chov zvířat nebo se špatného nájemníka snadněji zbavíte než u klasického pronájmu. Lidé proto podnájemní smlouvu neradi podepisují.


ikonka dokumentu .docVZOR: Podnájemní smlouva pro družstevní byt


Potřebujete souhlas družstva
Družstvo je vlastníkem bytu, Vy jste podílníkem družstva. Abyste mohli družstevní byt podnajmout, tak musíte od družstva sehnat „souhlas s předáním bytu do podnájmu“. Jinak je smlouva o podnájmu s Vaším nájemníkem neplatná. Výjimkou je, když podnajímáte pouze část bytu (pokoj), ve kterém budete bydlet. V takovém případě souhlas družstva nepotřebujete.

Jak postupovat při pronájmu družstevního bytu

1) Kontaktujte vedení družstva a informujte se, jestli je možné byt podnajmout a za jakých podmínek.

2) Pokud to družstvo umožňuje, vyptejte si podepsaný „souhlas s předáním bytu do podnájmu“ ideálně na konkrétní dobu (čím déle, tím lépe). Souhlas je možné získat i na konkrétního podnájemníka, ale když budete chtít družstevní byt pronajmout někomu jinému, tak budete muset znovu družstvo žádat. Aby byla smlouva o podnájmu platná, musíte mít tento souhlas.

Za jakou cenu pronajmout družstevní byt?

Nájemné určete stejné, jako u pronájmu bytu v osobním vlastnictví, případně nepatrně nižší.

S podnájmem Vašeho družstevního bytu Vám rádii budeme asistovat s našimi neprůstřelnými smlouvami a nalezením spolehlivého slušného nájemníka. Vyplňte formulář nahoře a nechte se kontaktovat naší asistentkou, která Vám nalezne vhodného realitního makléře.

Někdy je pronájem družstevního bytu natolik zapeklitý, že se můžete rozhodnout pro prodej družstevního bytu. I v takové situaci Vám můžeme pomoci.