- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitostiJak nejlépe prodat byt v osobním vlastnictví

Pohled na bytový dům


Byt v OV neboli osobním vlastnictví je nejčastěji prodávaná nemovitost. Jako vlastník jste součástí SVJ (společenství vlastníků jednotek) namísto v družstvu při prodeji družstevního podílu. Chcete-li zdarma pomoci s prodejem bytu, vyplňte formulář nahoře a my vám jej zdarma oceníme.


obrázek se žárovkou Na byt v OV si zájemce může vzít hypotéku, avšak musí ještě zaplatit daň 4 % z nabytí nemovitosti státu. Ta se u družstevních bytů neplatí.


Dokumenty, potřebné k prodeji bytu v osobním vlastnictví:

- potvrzení bezdlužnosti vůči SVJ (společenství vlastníků jednotek)
- list vlastnictví (tzv. „občanka nemovitosti“ - získejte na katastru nemovitostí za 100 Kč)
- nebo nabývací titul (kupní smlouva, dědická listina nebo darovací smlouva)
- snímek z katastrální mapy (můžete si vytisknout z ikatastr.cz)
- jsou-li, tak souhlas všech spoluvlastníků s prodejem (manžel, rodiče, strýc, ...)
- měsíční vyúčtování služeb alespoň 1 měsíc zpět (zájemce bude chtít vidět již na první schůzce)
- doklady o revizi plynového kotle, elektřiny apod.
- energetický štítek PENB
- potvrzení o výši úvěru a splacené části, pokud je na bytě hypotéka (jak prodat byt s hypotékou naleznete zde)Postup při prodeji bytu v OV bez realitky


I. Určení ceny bytu

Určení ceny bytu je velmi důležité, protože když cenu jednou zveřejníte, trh na Vaši nemovitost okamžitě zareaguje.

Je cena bytu příliš nízká? Vzbudíte podezření nebo proděláte.

Je cena bytu příliš vysoká? Byt se okouká a při snížení už o něj nebude trh jevit takový zájem. Zájemci budou k vašemu inzerátu slepí. Vy potom budete muset cenu snížit znovu a nejspíše proděláte. Nemluvě o délce prodeje. V případě špatného určení ceny bytu se doporučuje inzerát na několik měsíců stáhnout.


obrázek se žárovkouTIP: 40 % všech nemovitostí se prodá od února do května, následně 35 % od září až do Vánoc. Pokud s prodejem nespěcháte, tak zveřejněte svůj inzerát ve správnou dobu.


S určením ceny bytu v osobním vlastnictví vám pomůže článek - určení ceny bytu. Chcete-li zdarma získat ocenění vašeho bytu, vyplňte formulář nahoře.


Katastrální mapa Českého KrumlovaII. Na co se zájemce o byt bude ptát

Můžete si být skoro jistí, že zájemce se bude dotazovat na:
- Vaše závazky z minula vůči SVJ
- Vaše závazky vůči bytu a 3. osobě (manželka, rodiče, …)
- jsou nějaká věcná břemena
- cokoliv, co objeví v katastru nemovitostí (např. exekuce)

Precizní příprava zaručí vaší důvěryhodnost při jednání se zájemci a vy tak prodáte byt rychleji a za více peněz.


III. Jak najít co nejvíce zájemců o byt

Většina nemovitostí se prodá přes internet na největším realitním serveru v Česku - sreality.cz. Realitka běžně při prodeji bytu nejdříve nabídne nemovitost do své sítě zájemců a následně vytvoří inzerát na sreality.cz případně dalších serverech. Vy můžete Sreality využít také, avšak inzerce tam není zadarmo. Existují i další realitní servery.


Fotografie pohovky a kočky
Fotografie jsou základním kamenem správného inzerátu. Lidé si byty vybírají na základě emocí. Přečtěte si článek o foto stagingu a home stagingu a následně napište poutavý inzerát. Inspirujte se u konkurenčních nemovitostí. Tento krok ke klíčový, především fotografie bytu by měly být skvostné.IV. Rezervace

Silně doporučujeme, abyste s kupujícím sepsali Smlouvu o smlouvě budoucí kupní nebo Rezervační smlouvu. Ta vám zaručí, že budete jednat pouze s vážnými zájemci a zároveň kupující bude mít jistotu, že nebudete byt nabízet nikomu dalšímu. Rezervační smlouva musí klauzuli o rezervační částce, která vám připadne, když zájemce ustoupí od koupě. Přijetím zálohy na účet je byt zarezervován.


ikonka dokumentu .docVZOR: Rezervační smlouva k prodeji bytu


Peníze z rezervace by měl podržet v úschově notář či právní zástupce. Pokud vám kupující věří, může vám je zaslat na účet (nedoporučuje se). Zástavu, ocenění, právní a další služby vám můžeme poskytnout, když vyplníte formulář nahoře.


Kupní smlouva


V. Kupní smlouva a platba

Po rezervaci a dodání všech dokumentů od vás se přistoupí k podepsání kupní smlouvy a zájemce zaplatí dohodnutou částku. Od té je odečtena rezervační poplatek. Tento krok by měl být proveden opět ve spolupráci s právníkem.


ikonka dokumentu .docVZOR: Kupní smlouva na byt


Rizika při prodeji bytu v OV

Nový vklad (přepsání bytu na nového majitele) do katastru nemovitostí učiníte až poté, co jsou veškeré peníze za byt na vašem účtu nebo na účtu v úschově, nikoliv po podepsání kupní smlouvy. Riziko hrozí pouze zájemci v případě nepoužití úschovy, že mu s penězi utečete.


VI. Kontaktujte SVJ a odhlaste služby

Posledním krokem je kontaktování vedení SVJ a nahlášení nového člena společenství jednotek bytů. Následně se odhlaste z plateb za energie, SIPO, pojištění a jiné služby nebo s novým vlastníkem zajděte na dodavatele energií a přepište smlouvy na něj.


Dřevěný domeček a rostlinkyVII. Zaplacení daní

Nový vlastník bude muset zaplatit daň 4 % z nabytí nemovitosti. Tato daň se vás netýká, avšak pokud jste v bytě nebydleli a vlastnili ho kratší dobu, jak 5 let nebo pokud jste v něm bydleli, ale byl vaším domovem méně než 2 roky, tak musíte z nabytých peněz zaplatit daň ze zisku, která je 15 % z ceny bytu. V opačném případě peníze nedaníte.

Fin.

Může se zdát, že je proces jednodušší, než třeba u prodeje družstevního bytu, avšak doporučujeme, abyste použili pomoc specialisty na reality. Zajistíme vám ocenění vašeho bytu zdarma a případně další služby, budete-li mít zájem, když vyplníte formulář nahoře.