- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitosti10 foto staging tipů na nafocení nemovitosti

Pohovka s kočkou - foto staging


Foto staging je součásti home stagingu. Jedná se o naaranžování bytu či domu takovým způsobem, že vypadá výborně na fotce. Tyto fotografie se pak použijí na vytvoření lákavého inzerátu.

Nevýhodou foto stagingu je, že byt či dům bude vypadat dobře pouze na fotce, proto doporučujeme provést celý home staging.

Když například vytvoříte postel z krabic, následně dílo zakryjete prostěradlem, dekami a polštářem, můžete docílit naprosto dokonalé iluze luxusní postele, avšak doufejte, že si na vaše dílo zájemce o byt při prohlídce nesedne.

Pozor: Správný foto staging může zvýšit popularitu vašeho inzerátu až o 60 % a zrychlí prodej vaší nemovitosti.

Tipy na foto staging

I. Vymalujte

Stůl s židlí


Vymalování je možná nejnáročnější krok, který však okamžitě zvýší hodnotu zašlé nemovitosti. Vymalovaný byt ocení i zájemci při návštěvách. Na fotografiích nebudete muset tolik zesvětlovat.

II. Zaplňte prostor

Pokoj s červenými prvky pro home staging


Nenechávejte prostor prázdný. Levný, moderní a neutrální nábytek naleznete například v IKEA. Kupujícím nábytek pomůže s představením si, jak budou v nemovitosti žít. Je jedno, že ho třeba vyhodí. Občas použijte křiklavě vypadající prvek na upoutání pozornosti. Červený podtácek, zelený polštář apod.

III. Televize jako obraz

Krásný pokoj s televizí


Máte-li na stěně plochou televizi, pusťte na ni prezentaci s krásnými fotografiemi přírody. Nepoužívejte fotky lidí, které by rozptylovaly. Stejně tak neinstalujte televizi v ložnici. TV je i v dnešní době důležitou součástí domácnosti, využijte její černou plochu.

IV. Vyplňte prázdné stěny

chodba s obrazem - homestaging


Velké prázdné stěny působí chladně. Zavěste na každou nějaký pěkný obraz či fotografii. Spíše se vyhněte fotkám lidí. Méně je více. Nepřeplácávejte stěny mnoha obrazy. Stačí jeden, ale ten nejlepší.

V. Naaranžujte okna

Prosvětlená kuchyně - home staging


Okno bez ničeho může působit sterilním dojmem. Použijte závěsy, či draperie a záclony. Okno však překryjte pouze záclonami, ať do prostoru svítí co nejvíce slunce.

VI. Ukliďte zahradu

Pěkná zahrada po foto stagingu


Pokud je z bytu výhled na zahradu, zkuste udělat alespoň základní úklid společných prostor a pokud prodáváte dům, tak posekejte trávu, ukliďte větve a nepořádek. Lidé si někdy myslí, že prodávají pouze byt, ale okolí prodává z 50 %.

VII. Použijte květiny

Stůl s tulipány


Živé rostliny vdechnou vašim fotkám život. Nepřehánějte to s nimi však a hlavně nepoužívejte umělé květiny, které způsobí, že vaše nemovitost bude působit zastarale.

VIII. Zorganizujte knihovnu

Máte-li v prostoru knihovnu, odstraňte z knih ochranné barevné obaly tak, aby knihy měly neutrální barvy. Vezměte si příklad třeba z showroomu v IKEA.

IX. Neutrální ložnice

ložnice homestaging


Ložnici zařiďte tak, aby byla unisex, tedy nebyla mužská ani ženská. Barvy postele a povlečení by měly být neutrální (béžová, šedá, bílá, černá, hnědá). Použijte třeba jeden křiklavý polštář, který dodá foto stagingu šmrnc a fotografii středo bod.

X. Ukliďte drobnosti

Krásná kuchyně


Na každém povrchu ponechte maximálně 3 drobnosti, jinak nechte volné a čisté povrchy. Minimalistický povrch s několika drobnostmi vypadá nejlépe. Pokuste se použít takové drobnosti (kartáček na zuby, příbory, stojánek na jídlo, apod.) tak, aby si ten, kdo si fotografie bude prohlížet hned dokázal představit, jak tam žije.

Jak nafotit prostor - foto staging

Vyplatí se použít kvalitní fotoaparát, zrcadlovku či mobilní telefon s dobrým fotoaparátem. Foťte panoramata, prostor pak působí větším dojmem. Při focení zvyšte expozici tak, aby fotografie působily více prosvětlené. Můžete zvýšit saturaci (barevnost) a kontrast. Můžete použit kterýkoliv grafický program (Photoshop, FireWorks, Gimp, PicMonkey, Canva, PhotoScape, Pixlr, apod.)

Cílem je sluncem zalitá čistá a útulná místnost, která působí velkým dojmem a má nějaký středobod. Třeba červenou vázu s květinami.

U místností s nízkým stropem

Při focení snižte místo, ze kterého fotíte. Ideální je 1,5m od podlahy a nezabírejte moc stropy.

U místnosti s vysokými stropy

Vysoké stropy jsou plus a proto je vyzdvihněte. Můžete fotit úplně z vrchu, když se postavíte na žebřík nebo úplně ze země.

Přečtěte si také: Jak prodat byt