- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitostiJak výhodně prodat družstevní byt

Družstevní byty


Družstevní byt lze snadno a rychle prodat a nemusíte se bát, že byste za něj dostali méně, než za byt v osobním vlastnictví. I když se tvrdí, že ceny družstevních bytů jsou nižší, my s tím nesouhlasíme. Zároveň není nutné nic měnit na katastru neovitostí. S prodejem družstevního bytu Vám pomůžeme, když vyplníte formulář nahoře.

Prodej družstevního bytu je zavádějící pojem. Ve skutečnosti prodáváte svůj podíl v družstvu podle zákona č. 90/2012 § 736. Byt patří družstvu. Vám patří podíl v družstvu.

Dokumenty, potřebné k prodeji družstevního bytu:

- potvrzení o členství v družstvu nebo nájemní smlouva s družstvem
- potvrzení Vaší bezdlužnosti vůči družstvu (kupující dědí i závazky vůči družstvu)
- potvrzení o výši úvěru, pokud nějaký družstvo má a kolik zbývá doplatit (platí se z anuity)
- měsíční vyúčtování služeb alespoň 1 měsíc zpět (zájemce bude chtít vidět již na první schůzce)
- průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) - můžete udat i G s tím, že ho nemáte vypracovaný

Postup při prodeji družstevního bytu

1) Nejdříve kontaktujte družstvo

Zasedání družstva


Informujte družstvo o tom, že plánujete prodat svůj podíl. Vyžádejte si stanovy a zaměřte se na předkupní právo, poplatek pro nového člena družstva a můžete-li bez problému předat cizinci. Získejte od družstva potřebné dokumenty viz. Dokumenty, potřebné k prodeji družstevního bytu (nahoře). Na první schůzku s kupujícím družstevního podílu si připravte měsíční zálohy za byt.

Pokud chcete svůj družstevní byt pouze darovat či někomu předat, stačí družstvu písemně sdělit, že jste tak učinili a oni jej musí do družstva v případě, že má české občanství, bezodkladně přijmout. Musí pouze zaplatit členský příspěvek.

ikonka dokumentu .docVZOR - Převod družstevního podílu

Zajímavost: Věděli jste ale, že i v případě osobního vlastnictví taky nejste opravdovým majitelem bytu? Doopravdy je jím stát. Ten jej může teoreticky vyvlastnit, když to bude zapotřebí. A víte, jaká osoba vlastní nejvíce nemovitostí na světě? … Je to Britská královna. V podstatě ji patří celý Common Wealth a kdyby chtěla, může si kteroukoliv nemovitost z Británie, Kanaday či Austrálie obsadit. Když se nad tím zamyslíte do hloubky, na tomto světě vám nepatří nic. Všechno zase odevzdáte či přenecháte.2) Určení ceny bytu

Určení ceny družstevního bytu je velmi důležité, protože když cenu jednou zveřejníte, trh na Vaši nemovitost okamžitě zareaguje.

Je příliš nízká? Proděláte.

Je příliš vysoká? Nikdo nebude mít o byt zájem, ten se stane tzv. „ležákem“, ztratíte momentum a i při snížení ceny o něj nikdo nezavadí. Vy potom budete muset cenu snížit znovu a opět proděláte. Nemluvě o délce prodeje.

Určení ceny by mělo být precizní s malou rezervou, ze které jste ochotni slevit. Určení takové precizní ceny Vám můžeme zařídit, když vyplníte náš formulář nahoře. Určitě bychom doporučovali tento krok přenechat profesionálům. V případě, že si chcete cenu určit sami, prostudujte si článek jak určit cenu bytu.

obrázek s vykřičníkem pozor POZOR: Pokud družstevní byt nelze do 1 roku převést do osobního vlastnictví, tak na něj banka kupujícímu neposkytne hypotéku. To může snížit okruh zájemců.

obrázek s vykřičníkem pozor POZOR: Kupující nemusí platit daň 4% z nabytí nemovitosti. Tím se může družstevní byt stát atraktivní.

Nyní jste se informovali u družstva, máte některé dokumenty a určili jste si cenu družstevního bytu. Pokračujme na následující krok...

3) Příprava odpovědí pro kupujícího

mapa iKatastru


Můžete si být skoro jistí, že kupující se bude ptát na:
- Vaše závazky z minula vůči družstvu
- Vaše závazky vůči bytu a 3. osobě (manželka, rodiče, …)
- věcná břemena, zástavní práva na družstvu

Kupující se bude informovat na katastru o struktuře družstva a jeho závazcích. Okamžitě si všimne např. exekucí na družstvo. Prohlédněte si váš dům na ikatastr.cz.

Důkladná příprava zaručí v jeho očích Vaši důvěryhodnost a vylepší Vaši vyjednávací pozici.

4) Nalezení kupce družstevního bytu

notebook s otevřenou webovou stránkou Sreality.cz


Trh s nemovitostmi se s příchodem internetu zkoncentroval především na realitním serveru Sreality.cz. Ten navštěvuje nejvíce lidí a tak si můžete být jistí, že pokud vámi vybraný realitní makléř nebude již mít kupce v záloze, tak Váš družstevní byt vystaví právě tam + možná na pár menších realitních serverů.Vytvoření inzerátu je po určení správné ceny alfa a omega úspěšného prodeje za co nejvyšší cenu. S tímto krokem Vám rádi pomůžeme my, když nás kontaktujete. Důležitým aspektem při tvorbě inzerátu bude home staging a dobré fotografie.

TIP: Chcete-li prodat družstevní byt svépomocí, můžete k tomu využít i bezplatnou službu - bezrealitky.cz.5) Rezervace

Podání ruky


Silně doporučuji, abyste s kupujícím sepsali Smlouvu o rezervaci družstevního bytu. Ta Vám zaručí, že se na poslední chvíli zájemce z prodeje nevyvlékne a neztratí tak Váš čas i nervy. Ve smlouvě by měla být částka, která v případě odstoupení smlouvy, připadne Vám a kterou byste měl dostat na účet po podpisu rezervační smlouvy. Stáhněte si šablonu rezervační smlouvy.

ikonka dokumentu .docVZOR: Rezervační smlouva k družstevnímu bytu

Peníze od zájemce o byt by měly být zaslány 3. nezávislé straně - právníku či notáři. A stejně tak úhrada kupní ceny by měla probíhat přes právního zástupce. Pokud je Vám kupující ochoten poslat rezervační poplatek i zbylou platbu přímo na Váš účet, tak plus pro Vás, avšak běžná praxe to není.

6) Platba kupujícího

Soška držící váhy


Po dodání všech dokumentů se přistoupí k podepsání smlouvy o převodu družstevního podílu (kupní smlouvy) a kupující zaplatí dohodnutou částku. Od té je odečtena částka za rezervaci. Tento krok by měl být proveden opět ve spolupráci s právníkem.

ikonka dokumentu .docVZOR: Převod družstevního podílu

Rizika při převodu družstevního podílu

Vám, jako prodejci nehrozí žádná rizika v případě, že máte peníze od kupujícího na bankovním účtu. To on může být v nejistotě, že na něj podíl nepřevedete, a proto bude vyžadovat součinnost s právním zástupcem či notářem a bude vyžadovat ochranu smlouvami. V takovém případě Vám peníze dorazí na účet až poté, co zájemci dodáte potvrzení o převodu družstevního podílu a nikoliv po podpisu smlouvy.

A blížíme se ke konci.

7) Kontaktujte družstvo

Posledním krokem je kontaktování vedení družstva o tom, že jste Vaše práva předali jiné osobě. Družstvo nemůže převodu nijak bránit, pokud se nejedná o cizince (dá se zjistit ze stanov družstva) a podíl převede na nového majitele.

Následně na to právní zástupce uvolní platbu a pošle ji na Váš účet. Pokud kupující posílal peníze přímo Vám, tak už částku na účtě máte. Vy musíte zaplatit pouze daň z příjmu. Kupující však nemusí odvádět 4% daň z nabytí nemovitosti, protože se jedná pouze o převod podílu v družstvu.

Následně se odhlaste z plateb za energie, SIPO, pojištění a jiné služby. Transakce je kompletní.

Na první pohled se může zdát, že se dá celý proces zvládnout svépomocí, ale rozhodně doporučujeme pomoc profesionála, který se o celou záležitost postará k Vaší spokojenosti. Vyplňte formulář nahoře, my Vás kontaktujeme a rozhodnete se sami.Diskuze a zkušenosti

NP
Chybně uvádíte, že prodávající neplatí žádnou daň. Převod práv k družstevnímu bytu za úplatu je příjmem dle § 10 DzP

Admin
NP: Díky za upozornění. Bylo to napsáno nesrozumitelně. Je samozřejmost, že z jakéhokoliv příjmu je nutné odvést daň - opraveno. Děkujeme!

Anonymní
Chci pochválít váš vyčerpávajízí článek, který nám pomohl při prodeji našeho družstevního podílu; doporučuji si ale najít si realitního makléře, který není příliš chamtivý a nechce po kupujících příliš velkou provizi za prodej;Potom máte šanci prodat za co nejvíce. - vždy se to odvíjí od ceny, kterou musí zájemce zaplatit. klidně kontaktujte i více realitáku