- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitostiJak určit cenu pozemku bez realitky

Pohled na pole při západu slunce

Tento článek navazuje na to Jak prodat pozemek svépomocí. Doporučujeme jej přečíst nejdříve. Nyní se blíže podíváme na to, jak co nejlépe a nejpřesněji určit tržní cenu, neboli za kolik by se váš pozemek mohl nejvíce prodat.Jsou různé druhy určování ceny - soudní znalec a jeho znalecký posudek může sloužit při soudním řízení (rozvod, exekuce apod.), bankovní odhadce zase může pozemek ohodnotit pro účely poskytnutí hypotečního úvěru. Nás zajímá určení tržní hodnoty pozemku a to můžeme udělat svépomocí nebo vám můžeme váš pozemek ocenit zdarma my, když vyplníte formulář nahoře.

Ocenění půdy je velmi neexaktní proces, který může připomínat až tipování dané částky za metr čtvereční.

Rozumějte zájemcům

Zájemci o pozemky a parcely se liší od lidí, co shánějí dům či byt. Mají jiný pohled na věc, jiná přání a potřeby. Zájemci o dům se většinou chtějí hned nastěhovat, zájemci o pozemky - ať už jednotlivci či developeři - se zaměřují na správnou lokalitu a příležitost, která pasuje na jejich potřeby.

Odlišná technika prodeje

Dům má kuchyň, koupelnu a fasádu, jenž mohou být vizuálně atraktivní. Můžete v něm pořádat den otevřených dveří a provádět hosty po jednotlivých místnostech. Zájemci si mohou lehce představit, jak v domě bydlí a zamilují si ho. To stejné neplatí pro kus země, kde nic nestojí. Trh s pozemky je trochu menší a méně atraktivní, a proto se vyplatí trpělivost, rozvaha a správný pricing.

Správné určení ceny může znamenat velký úspěch v přitáhnutí potenciálních zájemců. Ocenění pozemku příliš vysoko je jedna z největších chyb, kterou můžete udělat. Vysoká cena odradí zájemce o nákup, kteří vaši nabídku ani nezváží. To prodlouží délku prodeje.

Ocenění pozemku může být ještě na rozdíl od ocenění domu o to komplikovanější, protože komunita developerů má velmi jasnou představu o cenách pozemků na trhu. Cena bude také jiná, pokud developer bude zamýšlet postavit na pozemku více rodinných domů nebo pouze jeden třeba pro sebe... a úplně jiná, pokud se bude jednat o ornou půdu.

Pohled na pole

Zajistěte si územní plán

Rozdíl v ceně mezi ornou půdou a stavebním pozemkem může být padesáti násobek. Zajděte si na vedení obce, pod kterou pozemek spadá a zjistěte, není-li zařazen mezi ty stavební nebo to není na spadnutí.


obrázek se žárovkouTIP: Zasíťované pozemky (přípojka vody, kanalizace, elektřiny a plynu) připravené ke stavbě mají až 2x větší hodnotu než nezasíťované.obrázek se žárovkou TIP: Ať už se bude jednat o kterýkoliv druh pozemku, zájemci se budou zajímat o příjezdovou cestu k němu.


Cena podobných pozemků

Při oceňování pozemků nahlédněte do cenových map, které vydává příslušný obecní či stavební úřad. Stejně tak můžete využít aplikace některého soukromého subjektu. Více o cenových mapách a odkazy na potřebné stránky naleznete ve článku: Cenové mapy.

Ocenit pozemek bez pomoci realitky můžete nejrychleji a nejlevněji porovnáním nabídky na trhu. Porovnejte cenu za metr čtvereční u obdobných pozemků ve stejné lokalitě. Pouze počítejte s tím, že ceny pozemků jsou na internetu nadhodnoceny většinou v rozmezí 0 % až 20 %.

Postup určení ceny pozemku z realitního serveru

1) vyberte na sreality.cz 5 pozemků stejného typu, podobné velikosti a ve stejné lokalitě

2) vybírejte takové inzeráty, které na serveru „neleží již nějaký ten pátek“, avšak ty nové

3) zjistěte průměrnou cenu za metr čtvereční u vámi vybraných pozemků

4) tuto průměrnou cenu můžete použít jako startovací pozici pro určení tržní ceny vašeho pozemku či parcely

Tuto průměrnou cenu porovnejte s cenovými mapami, projděte jednotlivé výhody a nevýhody vašeho pozemku oproti těm ostatním a celý proces s výběrem 5 podobných pozemků opakujte. Touto cestou byste se měli vlastní pomocí dobrat k ceně za metr čtvereční u vašeho pozemku.

S tím, jak určit cenu pozemku vám můžeme pomoci i my, když zažádáte o ocenění zdarma vyplněním formuláře nahoře. Rozhodnutí, jestli využijete naše služby, bude jen na vás.