- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitostiJak nejlépe prodat byt nebo dům s hypotékou 2024

Svatební pár v Converskách


Až polovina všech nemovitostí se dnes prodává zatížené hypotékou. Lidé mají mnoho důvodů k prodeji nemovitosti, na kterou si dříve vzali úvěr. Nejčastější jsou: svatba a vyšší nároky na bydlení, rozvod a rozchod či práce v jiném městě. Ať už je důvod pozitivní či negativní, vždy udělejte nejdříve toto...Kontaktujte banku

Kontaktujte svého finančního poradce a zjistěte si:

- kdy končí fixační období hypotéky
- jaké jsou poplatky za předčasné ukončení úvěru mimo fixační období
- kolik byla cílová částka a kolik je již z hypotéky splaceno

Zároveň si nechte bankou písemně vyčíslit úplné splacení úvěru včetně dlužné částky a všech poplatků.

S těmito informacemi již můžete začít plánovat prodej bytu či domu zatíženého hypotékou. A slovo „zatížené“ je přitom velmi silné. Ve skutečnosti je proces lehce zvládnutelný a rádi vám s ním pomůžeme. Stačí nás kontaktovat vyplněním formuláře nahoře. Prodej bude probíhat naprosto stejně, jako při běžném prodeji nemovitosti s trochou papírování navíc. Pokud jste tak neučinili, nejdříve si přečtěte, jak prodat běžnou nemovitost bez hypotéky.

Přečtěte si také:

Jak prodat byt
Jak prodat družstevní byt
Jak prodat pozemek
Jak prodat dům

4 způsoby prodeje nemovitosti s hypotékou

I. Kupující převezme nemovitost i s vaší hypotékou II. Hypotéka se předčasně splatí v hotovosti
III. Hypotéka se předčasně splatí z nového úvěru kupujícího IV. Vyčkání s prodejem do konce fixace

I. Kupující převezme nemovitost i s vaší hypotékou

Méně používaný postup, kdy kupující před podpisem kupní smlouvy navštíví banku, ve které máte hypotéku sjednanou, ta ho prověří a podepíše s ním novou smlouvu. Tento způsob je pro kupujícího výhodný pouze tehdy, je-li stará sjednaná hypotéka výhodnější než aktuální nabídka na hypotečním trhu.II. Hypotéka se předčasně splatí v hotovosti

Nejjednodušší varianta je, když má kupující dostatek hotovosti a může hypotéku doplatit ze svého. V takovém případě bude hrát roli, jestli vám končí fixace a případně jaké poplatky se budou k předčasnému splacení vázat.

Podle §117 zákona o předčasném splacení spotřebitelského úvěru (257/2016 Sb.) je možné hypotéku splatit bez horentních nákladů pouze zaplacením účelně vynaložených nákladů.

Po podpisu rezervační smlouvy a zaplacení rezervačního poplatku má kupující nemovitost zarezervovanou. Následně se podepíše kupní smlouva a jakmile dorazí peníze do úschovy, je část poslána na umoření dluhu v bance. Ta odstraní z katastru nemovitostí zástavu a požádá se o vklad nového vlastníka. V tu chvíli je zbytek peněz z úschovy odeslán vám. Prodej nemovitosti zatíženou hypotékou je dokončen.

Lidé si podávají ruku


III. Hypotéka se předčasně splatí z nového úvěru kupujícího

Tato cesta je asi nejkomplikovanější, avšak nejpoužívanější. Na nemovitost budou mít zástavní právo v jednu chvíli dvě banky. Kupující tzv. refinancuje hypotéku a splatí starý úvěr novým úvěrem od jiné banky. Vše probíhá stejně jako v bodě II., avšak dluh se umoří z peněz nové banky a ta si dá na nemovitost svoji zástavu. Tento krok doporučujeme konzultovat s realitním specialistou. Máte-li zájem, můžeme Vás kontaktovat, když vyplníte formulář nahoře.

IV. Vyčkání s prodejem do konce fixace

U starších smluv může být poplatek za předčasné splacení dost vysoký, a proto existuje způsob, jak vyčkat na konec fixace. S kupujícím uzavřete smlouvu o smlouvě budoucí kupní a on se nastěhuje do vašeho bytu, kde platí nájemné, ze kterého vy potom platíte hypoteční úvěr. Ve chvíli, kdy se bude blížit konec fixace se hypotéka splatí a uzavře. Vy potom podepíšete kupní smlouvu a obdržíte peníze. Toto je sice trochu krkolomné řešení, ale v některých případech, především u smluv před rokem 2016, poslouží. Informujte banku minimálně 30 dnů před koncem fixačního období, že chcete úvěr doplatit.

U prodeje realit, na kterých je navázaná hypotéka platí to, že není problém je prodat, avšak je to pro kupujícího menší přítěž, a proto byste měli kupujícímu vše ostatní maximálně zjednodušit a věnovat dvojnásob času na home staging.

S prodejem nemovitosti obtěžkané hypotékou vám rádi pomůžeme.