- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitosti13 home staging tipů

Můžete si myslet, že Váš dům či byt je perfektní. Ve skvělé lokalitě, výborně situovaný a prosvětlený. Pokud však nevypadá dobře pro potenciální zájemce, tak nemusí získat tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. A to je chvíle pro „home staging“.

Homestaging provádí většinou zkušení interiéroví designeři, avšak zvládnete ho i vy s našimi nejlepšími tipy. Home staging zajistí, že bude nemovitost vypadat na fotkách skvěle, bude prostorná, moderní a prosvětlená. Správný návrh interiéru je klíčový jak pro vytvoření lákavých fotek pro inzertní servery, tak při následných návštěvách zájemců.I. Ukliďte a odstraňte drobnosti

home staging příklad koupelna


Většina lidí, kteří hledají novou nemovitost hledají nový PROSTOR. A právě prostor je to, co jím musíte ukázat. Ukažte každý metr čtvereční, který byt či dům nabízí tím, že odstraníte doplňky ze všech povrchů napříč nemovitostí. Zanechte 3 až 4 doplňky na každém povrchu. Totální minimalismus totiž také není žádoucí. Je nutné udělat balanc mezi čistým prostorem a prostorem na příjemným pro žití.

Zabalte a uschovejte veškeré cetky, zorganizujte skříně, aby kupující viděl, kolik se do nich vejde (umožněte do nich přístup tím, že v nich uklidíte). Odstraňte všechny fotografie rodiny a přátel - odvádějí pozornost.

II. Držte se běžné funkčnosti pokojů

ložnice homestaging


Zajistěte, aby každý pokoj měl svoji identitu. Každý pokoj (kuchyň, obývací pokoj, ložnice, atd.) by měl být vybavený běžným nábytkem, který se do něj hodí. Ku příkladu obývací pokoj by měl mít sedačku či sedací soupravu, dvě sedačky, konferenční stolek apod. ložnice potom neutrálně vypadající moderní postel a jídelna stůl s nějakou dekorací.

III. Vymalujte

okno v kuchyni - interiérový design


Možná Vám tento krok bude připadat jako náročný, avšak vymalování je vedle úklidu a odstranění drobností v homestagingu krok, který vložené peníze a úsilí zhodnotí nejvíce! Vymalovaný byt bude vypadat větší a lépe udržovaný. Ideální je použít jednu neutrální barvu na celou nemovitost. Bílou či světle nažloutlou. Rozhodně nepoužívejte výrazné barvy jako zelenou či fialovou, které zájemce o váš byt či dům odradí.

IV. Ukliďte po mazlíčcích

pes válející se na parketách


V případě, že máte domácí mazlíčky, tak buďte opatrní, jestli z koberce nejde zápach, očistěte jej od chlupů apod. Pachy obecně mohou zájemce velmi rychle odradit, a proto se zhluboka nadechněte, když do bytu/domu vejdete, abyste poznali jak voní.V. Vyberte nábytek odpovídající velikosti

home staging postel


Příliš velká sedačka může prostor zmenšovat. To je vždy dobré mít na paměti, a proto se snažte prostor vybavit spíše menším nábytkem. Starou gigantickou sedací soupravu se doporučuje odstranit.

VI. Oddělte velký prostor

velký pokoj s kobercem - homestaging


Pokud máte velkou místnost, můžete jednotlivé části oddělit koberečkem, poličkami či jinými prvky a udělat tak prostor více členitý.

VII. Ukažte okna a světlo

Prosvětlená kuchyně - home staging


Poté, co se zbavíte nepořádku a drobností na površích, tak nezapomeňte na okna. Klíčem k úspěšnému home staging a potažmo prodeji je světlo, které byste měli pustit co nejvíce dovnitř. Pochlubte se pokojem zalitým sluncem tím, že odhrnete veškeré stínění a závěsy.

VIII. Přidejte barevný prvek

Pokoj s červenými prvky pro home staging


Do čistého prostoru můžete přidat barevný prvek, který zaujme. Může to být červená váza či podložka, žlutá židle, květina, křeslo apod. Tento prvek bude středobodem fotografie a první věc, které si návštěvník všimne při návštěvě.

IX. Zvětšete prostor

předsíň se zrcadlem - home staging


Nemovitost nemusí vypadat velká, avšak můžete pocit velikosti vytvořit jednoduchým trikem. Zkuste do místnosti přidat zrcadlo a odstranit vysoký či mohutný nábytek (knihovnu, starou velkou skříň apod.)X. Přidejte jeden obraz

chodba s obrazem - homestaging


Je jedno, jak pěkné obrazy doma máte. Pokud je jich plná zeď, tak prostor zmenšují. Namísto toho vyberte jeden nejlepší kousek a pověste ho samotný. Případně použijte uměleckých děl více, ale vždy s mírou.

XI. Vybavte prostor neutrálním nábytkem

ložnice s velkou postelí a šachy - home staging


Pokud máte možnost nakoupit do bytu či domu, který chcete prodat nový nábytek, vyberte neutrální, nenápadný moderní, pohodlný nábytek. Ideálně poslouží IKEA. Tam se můžete i inspirovat, jak by prostor designeři navrhli. I když podle našeho názoru je v IKEA showroomech příliš mnoho doplňků na površích nábytku.

XII. Nic nevynechejte

krásná kuchyňka


Jakmile se do home stagingu pustíte, nenechte žádnou část bytu či domu nedodělanou. Každý roh, každá věc musí mít svůj smysl. Svoje poslání. Pokud nevíte, jak využít nějakou část vašeho bytu, můžete si být jistí, že zájemce to taky nebude vědět.

XIII. U rodinného domu vyšperkujte příchod

rodinný dům - home staging


Často se stává, že zájemce se na nemovitost přijde podívat ještě před vaší společnou schůzkou. Obhlédne si situaci. Můžete jej ještě více nalákat, když posekáte trávník před domem, umyjete dlažbu, uklidíte a naaranžujete okolí vchodu do domu.

Home staging pocházející původně z USA je neodmyslitelnou částí při prodeji bytu či domu. Může zvýšit hodnotu nemovitosty až o 150.000 Kč s mnohem menšími náklady. Ještě nižší náklady potom nabízí foto staging, jenž si určitě taky prostudujte. Určení ceny bytu má však další specifika. Pokud prodáváte svůj družstevní byt, přečtěte si článek - prodej družstevního podílu.