- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitostiJak si určit cenu rodinného domu sami

Zámek v Třebešicích

Tento článek je spojen se článkem, jak nejlépe prodat dům bez realitky, který si přečtěte nejdříve.

Váš dům má v jednu chvíli více cen, záleží na účelu, pro který je cenový odhad dělán. Cena domu může být určena soudním znalcem a jeho znaleckým posudkem pro soudní účely nebo může být určena odhadcem, třeba bankovním, pro schválení hypotéky. Cena nemovitosti je ale především určena trhem. Vás totiž při prodeji vašeho domu zajímá tržní cena neboli cena, za kterou byste mohli nemovitost prodat. Její určení je klíčové pro správné vytvoření inzerátu a utržení maximální částky z prodeje.Sháníte-li soudního znalce, navštivte stránky Ministerstva spravedlnosti. Pro určení tržní ceny domu je však příliš drahý a nevhodný.

Správné určení ceny domu při prodeji bez realitky je spolu s home stagingem to nejdůležitější při tvorbě inzerátu. Cena nesmí být příliš nízká ani vysoká. Za draho od vás dům nikdo nekoupí, inzerát se stane ležákem, trh vaši nabídku začne přehlížet a i když potom zlevníte, stále se nedostaví kupec. Proděláte a ztratíte čas. Je-li cena příliš nízká, prodáte nejspíše rychle, ale za málo a možná vzbudíte i pochybnosti kupců.


obrázek s vykřičníkem pozorPozor: Neplatí, že pokud s prodejem nespěcháte a nastavíte cenu domu vysoko, že utržíte více. Trh si vaši nabídku zapamatuje a nebude na ni reagovat ani při zlevnění na tržní cenu.


obrázek se žárovkou TIP: Dům by se měl prodat do 2 let, pokud s prodejem nespěcháte a kupec se nedostaví, tak se doporučuje inzerát stáhnout. Obecně se domy mohou prodávat až 5 let.


Jak určit cenu domu svépomocí

Postup je jednoduchý. Navštivte sreality.cz a vyberte 10 domů podobné velikosti, dispozic, stavu, ale především lokalitě a vzdálenosti od centra města a služeb. Pokud prodáváte dům bez realitky v obci, kde není mnoho jiných domů na prodej, vyberte obdobné nemovitosti ve srovnatelné obci.


10 vybraných domů musí splňovat:

- podobné dispozice a rozvržení domu
- podobná obytná plocha a zahrada
- stejný typ (volně stojící s výhledem na kopci není to samé co spojený s jinými domy bez výhledu)
- podobný stav a stáří (zrekonstruován, oprýskaný, novostavba, ...)
- podobná lokalita (u domů ve velkých městech jsou některé lokality horší, než jiné)
- stejný druh materiálu použitého při stavbě (cihla, dřevostavba, ...)
- podobný přístup ke službám (potraviny, restaurace, …)


Faktory určující cenu domu

Faktory ovlivňující cenu domu

obrázek se žárovkou TIP: Pro svých 10 podobných domů vybírejte nejnovější inzeráty, aby se vám do kalkulace nedostal nějaký „předražený veterán“.


Jakmile jste vybrali 10 podobných nemovitostí (nebo alespoň 7), spočítejte průměrnou cenu za metr čtvereční (m2) všech nabízených nemovitostí. Tuto hodnotu následně vynásobte obytnou plochou vašeho domu. Berte v úvahu i celkový pozemek. Výsledná cena by mohla být cena, za kterou byste mohli váš rodinný dům nabízet. Ještě jsme však neskončili.


obrázek s vykřičníkem pozorPozor: Ceny nemovitostí na realitních serverech jsou obvykle o 20 % vyšší než za kolik se ve skutečnosti prodají. Můžete s tím počítat při tvorbě inzerátu.


Než stanovíte prodejní cenu domu, navštivte stránku cenové mapy, která pojednává o cenách pozemků, ale i domů a bytů v dané lokalitě. Pomůže vám k lepšímu pochopení určení ceny domu. Obsahuje odkazy na poskytovatele cenových map, kteří zaznamenávají uskutečněné prodeje realit a reálnou nákupní cenu. Pokud znáte přesné prodejní ceny obdobných nemovitostí, je určení ceny ještě přesnější, protože na realitních serverech mohou být staré inzeráty naceněné mimo rozumné chápání - příliš drahé.


Nechte trh určit cenu vašeho domu

Trochu partyzánská metoda, jak rychle a ne vždy špatně prodat dům bez realitky je vytvoření otevřeného dnu, kdy se mohou zájemci dostavit a na konci dne vyberete nejvyšší nabídku za nemovitost. Této variantě se říká „open house“ a realitní makléři ji využívají u prodeje bytů, kde je metoda popsaná více.


Přečtěte si také:

Jak nejlépe prodat byt bez realitky

Jak prodat pozemek bez realitky