- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitostiJak prodat pozemek bez realitky

Letecký pohled na pozemek


Prodej pozemku bez realitky se v mnohém neliší od prodeje bytu či domu svépomocí. Je však nutné mít na paměti pár specifik, jako druh pozemku a potřebné doklady. Chcete-li s prodejem pozemku pomoci a udat ho za co nejvyšší možnou cenu, vyplňte náš formulář nahoře.Co je to pozemek?

Jedná se o plochu určenou parcelou s parcelním číslem v katastru nemovitostí. Parcelní čísla a další informace naleznete na stránkách ikatastr.cz. Váš pozemek se může rozkládat i na více parcelách. Pozemek je určen také svým druhem.

Zemědělský pozemek
orná půda
chmelnice
vinice
zahrada
ovocný sad
trvalý travní porost
Lesní pozemek Vodní plocha
Zastavěná plocha a nádvoří Ostatní plocha

Je váš pozemek stavební parcela?

Stavební parcela je takový pozemek, který byl v územním plánu obce označen jako stavební. Je na něm tedy možno začít stavět. Stavební parcela může být druh nemovitosti třeba orná půda, trvalý travní porost či jiný druh. Z katastru nemovitostí bohužel nepoznáte, jedná-li se o stavební parcelu či nikoliv. Stačí však navštívit webové stránky obce a najít platný územní plán. Prostudujte si vysvětlivky. Pokud je vaše parcela v oranžové barvě, znamená to, že je schválena ke stavění. Pozemek vhodný ke stavění je cca 50x dražší než stejně velký pozemek s polem.

Potřebné doklady

- list vlastnictví (katastr)
- nákres z katastrální mapy (katastr)
- nabývací titul k pozemku (kupní smlouva, dědický výměr apod.)
- výměru pozemku (metry čtvereční či hektary)
- na jakých parcelách se rozkládá
- druh pozemku (viz. výše)

Abyste svůj pozemek úspěšně prodali, budete potřebovat veškeré výše uvedené doklady. Některé bude chtít zájemce vidět hned a některé budou potřeba před podepsáním kupní smlouvy. U stavebních parcel se bude kupující zajímat o územní plán obce a jestli se dá na pozemku stavět.

Určení ceny pozemku

Na cenu pozemku má vliv mnoho faktorů: poloha, lokalita, druh (viz. nahoře), výměra, případná břemena a situace na trhu s nemovitostmi. Přečtete si podrobný návod, jak určit cenu pozemku bez realitky.

Výpis dvou inzerátů na sreality.cz


I. navštivte server sreality.cz a hledejte pozemky k prodeji stejného druhu, podobné výměry a z podobné lokality. V případě stavebních pozemků berte na vědomí blízkost k centru města a dopravní dostupnost.

II. vypočítejte průměrnou cenu za metr čtvereční u 10 podobných pozemků v okolí.

III. Vynásobte výměru vašeho pozemku průměrnou cenou za metr čtvereční u 10 obdobných pozemků a odečtěte 10 %. Ceny na realitních serverech jsou většinou o 20 % dražší, než za kolik se nakonec prodají. S o 10 % nižší cenou můžete jít na trh a vystavit poutavý inzerát. Pokud s prodejem bez realitky nespěcháte, tak cenu nesnižujte o 10 %. S určením ceny vašeho pozemku vám rádi pomůžeme vyplněním formuláře nahoře.

Jak vystavit poutavý inzerát

Výpis dvou inzerátů na sreality.cz


Na vašem pozemku proveďte „land staging“. Posekejte trávu, ukliďte harampádí, posbírejte spadené ovoce a větve. Následně pozemek nafoťte ze všech úhlů. U fotografií přidejte saturaci a barvy a vyberte ty nejlepší fotky, které vystavíte na sreality.cz. Inspirujte se u jiných inzerátů. Inzerce na sreality.cz bohužel není zadarmo, avšak na bezrealitky.cz ano. Vystavte nabídku na více stránkách. Popište každou drobnost, nezatajujte žádné negativní skutečnosti a vyzdvihněte klady.Je velmi pravděpodobné, že se Vám budou ozývat i realitní kanceláře. Vepište do inzerátu, že hledáte pouze končeného kupce a nepřejete si být kontaktováni realitními kancelářemi. Pokud chcete s prodejem pozemku pomoci nebo vás zajímá, za jakou cenu byste ho mohli prodat, tak vyplňte formulář nahoře a my se ozveme.

Rezervace, smlouvy a platba

Jakmile naleznete zájemce, tak s ním sepište rezervační smlouvu s nutným rezervačním poplatkem, který uhradí buď na váš účet (pokud k vám má velkou důvěru), a nebo využijete služby právního zástupce, který peníze podrží v úschově a celkovou částku vyplatí až když se pozemek v katastru přepíše na nového vlastníka.

ikonka dokumentu .docVZOR rezervační smlouvy pozemku

ikonka dokumentu .docVZOR kupní smlouvy pozemku

Zápis nového majitele do katastru

Jakmile zájemce zaplatí plnou částku na váš bankovní účet (pokud máte jeho důvěru) nebo jakmile peníze dorazí právnímu zástupci či notáři, kterého jste si najali, tak navštivte s kupní smlouvou katastrální úřad, ve kterém je pozemek zapsán a změňte vlastníka. Budete platit poplatek 1000 Kč. Zápis můžete provést i elektronicky.


obrázek s vykřičníkem pozor Pozor: nechoďte změnit vlastníka pozemku na katastrální úřad dříve, než nebudou peníze na vašem účtě nebo v úschově.


Přečtěte si také: Jak nejlépe prodat byt