- Prodejte Vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu

- Získejte až o 350.000 Kč více

- Strategie zvýší cenu až o 12 %

Zdarma odhadneme
cenu Vaší nemovitosti
Jak dobře pronajmout byt

Nájemnice si potřásá rukou s majitelkou bytu

Pronajmutí vlastního bytu vyžaduje mnoho studia a práce, abyste zajistili, že prostor je v nejlepší možné kondici a nic nezanedbáte. Ať už se jedná o byt, ve kterém jste bydleli nebo investiční byt, rozhodujte se tak, aby nemovitost vynášela co nejvíce peněz za předpokladu, že bude chráněna proti poškození a ani pro Vás nebude pronájem riskantní. Abyste nemovitost pronajali bezpečně, rozhodněte se mezi pronajmutím svépomocí nebo s realitním makléřem, který vše zařídí za Vás. V druhém případě můžete využít naší bezplatné konzultace vyplněním formuláře nahoře.Nachystejte byt k pronájmu

Chcete-li dobře pronajmout byt, tak ho co nejlépe připravte pro nové nájemníky. Ukliďte jej, vyčistěte a případně vymalujete. Zkontrolujte spotřebiče a přívod vody, tepla a plynu, abyste si byli jistí, že vše funguje jak má. Opravte nebo vyměňte rozbité spotřebiče. Zkontrolujte schody, prahy a balkón a ujistíte se, že je obyvatelný. Otestujte či nainstalujte detektory kouře. Nájemní dům by měl mít hasící přístroje na chodbě. Můžete však zakoupit i vlastní hasící přístroj do bytu k pronájmu. Odstraňte své osobní a cenné věci a cokoliv starého či poničeného.


Sada klíčů

Udělejte si kopie všech klíčů, které by mohli nájemníci potřebovat (dveře, okna, sklep, elektrické rozvody apod.). Je dobré získat návody k použití všech spotřebičů v kuchyni, koupelně, vodnímu bojleru a to vše nájemníkům při převzetí předat.

Za kolik pronajmout byt

Rozhodněte se, zda pronajmete byt zařízený či bez zařízení a jaká pravidla by měli nájemníci splňovat. Jaký chcete maximální počet lidí v bytě a jestli jim povolíte domácí mazlíčky (lze zakázat pouze u smlouvy o podnájmu a nikoliv pronájmu). Rozhodněte se, jestli mohou nájemníci v bytě či na balkóně kouřit. Měsíční nájemné určete na základě porovnání cen podobných bytů ve Vašem sousedství. Důležité je cenu určit ani ne vysoko ani ne nízko, jinak nájemníky odradíte. Nezapomeňte si spočítat cenu údržby bytu, hypotéku, daně z vlastnění nemovitosti, platby za služby či pojištění. Cílem je zjistit přesné měsíční náklady.

Najděte nájemníky bytu

Nejdříve byt propagujte mezi rodinou a přáteli, následně na Facebooku a realitních serverech. Nejdůležitější parametry bytu jsou lokalita, plocha v m² a cena. Můžete se rozhodnout pro využití služeb realitního makléře, který může na základě Vašich požadavků najít co možná nejvhodnější nájemníky.

Připravte nájemní smlouvu

Dejte dohromady nájemní smlouvu pro Váš byt, která bude obsahovat práva a povinnosti nájemce (Vás) a nájemníka. Nezapomeňte zmínit dobu pronájmu, kdy se má platiti nájemné a co se stane při neplacení. Zaneste platby za sběr komunálního odpadu. Podepište smlouvu s nájemníky a učiňte ji tak právně závaznou.


ikonka dokumentu .docVZOR: Nájemní smlouva byt


§ Legislativa u nájemní smlouvy

Nájemní smlouva se uzavírá na dobu určitou či neurčitou. V případě, že je nutné ji ze strany pronajímatele (vlastníka bytu) vypovědět, tak k tomu musí být zákonem stanovený důvod (porušení povinností nájemce, trestný čin proti pronajímateli, rozhodnutí stavebního úřadu). Jinak není možné nájemci smlouvu vypovědět!

Pronajímatelé se kvůli nemožnosti vypovězení nájemní smlouvy uchylují ke smlouvě o podnájmu, kdy svůj byt pronajmou někomu z rodiny či firmě (s.r.o.) a ta jej potom „podnajme“ nájemci. U smlouvy o podnájmu je nájemce v horší pozici. Podnajímatel však má větší práva vůči podnájemníkovi. Může nájemníkovi zakázat domácí mazlíčky nebo mu bez udání důvodu vypovědět podnájem.

Znejte své povinnosti

Rozhodnutí pronajímat byt znamená i Vaši vyšší odpovědnost. U bytu na hypotéku zkontrolujte, zda je možné byt pronajmout. Informace Vám podá Vaše banka. Úloha „domácího“ znamená být k dispozici 24/7, takže buďte připravení, že Vám nájemníci mohou zavolat během dne i noci s věcí, která bude vyžadovat Vaši okamžitou pozornost. Například únik plynu či rozbitý bojler. Když to bude potřeba, budete muset zařídit veškeré opravy či výměnu. Těchto služeb se dá zbavit, když svoji odpovědnost přenesete na správcovskou firmu. S tím Vám můžeme pomoci, když vyplníte formulář nahoře a pronajmete Vaši nemovitosti s naší asistencí.